۷ نکته مهم راه اندازی کسب و کار اینترنتی (که باید بدانید!)

یکی از شاخص‌های مهم کسب و کار که چندین سال است در ایران رونق گرفته است کسب و کارهای اینترنتی هستند. کسب و کارهای اینترنتی به دلیل داشتن پتانسیل بالا, می تواند چندین و چند برابر یک کسب و کار سنتی درآمدزا باشد. به همین دلیل است که خیلی از افراد به دنبال راه اندازی کسب و کار اینترنتی هستند.

در این مطلب شما با ۷ نکته مهم در راه اندازی کسب و کار اینترنتی که باید بدانید آشنا می شوید. اگر این نکات را در هنگام اندازی کسب و کار خود رعایت کنید می‌توانید به موفقیت‌های عظیمی نیز فعالیت خود پیدا کنید.

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

۷ نکته مهم در راه اندازی کسب و کار اینترنتی

۱- شناخت توانایی و مهارت های خود

اولین نکته مهم در راه اندازی کسب و کار اینترنتی این است که باید مهارت و توانایی های خود را بشناسید.

اگر ابتدای راه هستید و تازه قصد دارید یک کسب و کار آنلاین راه اندازی کنید باید مهارت و توانایی های خود را پیدا کنید . در ابتدای راه یک خودکار و دفتر بردارید و کل مهارت و تخصص خود را بنویسید.

خیلی از افراد هستند که همین قدم اول را جدی نمیگیرد و ن فکر می‌کنند که هیچ مهارت و تخصصی ندارد.

اگر شما جزو این دسته افراد هستید باید بگم که حداقل در یک زمینه توانایی دارید . شاید برایتان این سوال پیش بیاید شناخت توانایی و مهارت های به چه دردی میخوره ؟

شما قرار است با توجه به تخصص و مهارتی که دارید یک کسب و کار اینترنتی ساز راه اندازی کنید .

قدم اول برای اندازی کسب و کار اینترنتی انتخاب ایده و حوزه فعالیت است , و بهترین راه برای انتخاب حوزه فعالیت و یک ایده مناسب این است که تخصص و مهارت تان را به عنوان یک ایده انتخاب کنید .

حتی در ابتدایی ترین حالت ممکن است شما در زمینه ای تخصص و مهارت نداشته باشید که این اصلا مهم نیست . اگر در زمینه ای تخصص و مهارتی ندارید می توانید یک ایده مناسب را انتخاب کرده و در آن زمینه متخصص شوید .

روش های زیادی برای انتخاب یک ایده مناسب وجود دارد. شما می توانید با سرچ کردن در گوگل , شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام و… یک ایده مناسب انتخاب کنید .

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چه کسی قرار است از محصولات و خدمات شما استفاده کند ؟

بگذارید جواب این مثال را واضح تر به شما بدهم , به عنوان مثال من حوزه فعالیت ” موفقیت رشد فردی” را به عنوان حوزه فعالیت انتخاب کردم .

حالا عبارت” موفقیت ” در اینترنت ماهانه چندین هزار search در گوگل می‌شود . حالا شما تصور کنید یک کسب و کار اینترنتی در این زمینه راه اندازی کنید و وب سایت تان در این عبارت ها رتبه بگیرد.

اگر اصول سئو و دیجیتال مارکتینگ را هم رعایت کنید خیلی از این افراد را می توانید به مشتری تبدیل کنید من دیگر بیشتر از این وارد بحث نمی‌شود.

قطعاً اگر چنین وبسایت آموزشی راه اندازی کنید خیلی راحت می توانید به درآمدهای بسیار زیادی در ماه دست پیدا کنید.

 

انتخاب یک ایده مناسب در راه اندازی کسب و کار آنلاین بسیار مهم می باشد . شما به دو روش می‌توانید یک ایده پولساز برای خود راه اندازی کنید .

۱_ با توجه به علاقه و مهارت های خود :

اولین روش برای انتخاب یک ایده مناسب این است که با توجه به تخصص و مهارت هایی که دارید یک ایده را انتخاب کنید.

نیاز نیست در انتخاب ایده خیلی حساس به شوید.

ممکن است شما در زمینه ” آشپزی” , “گیتار زدن” , ” رشته تحصیلی خود” , ” خیاطی” , ” بدنسازی” و… مهارت داشته باشد , که همین مهارت های خود را میتوانید به عنوان یک ایده در نظر بگیرید.

۲_ ممکن است اصلاً ایده ای نداشته باشید :

نگران نباشید, اگرفکر می‌کنید تخصص و مهارتی ندارید اصلا نترسید, روش های زیادی برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی وجود دارد که شما فقط کافی است در آن زمینه ها اطلاعات جمع آوری و مهارت کسب کنید.

 

۲- هدف گذاری برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی

یکی از نکات مهم در راه اندازی کسب و کار اینترنتی این است که باید هدف گذاری کنید. بعد از آنکه ایده مورد نظر خودتان را پیدا کردید باید به فکر هدف گذاری برای کسب و کار آنلاین خود باشد .

شما درون ذهن خود نهایت آن کسب و کار را در نظر بگیرید , یعنی اگر قصد راه اندازی یک وب سایت آموزشی در زمینه موفقیت را دارید , برای راه اندازی وب سایت برنامه ریزی و هدف گذاری کنید .

باید یک پلن هدف گذاری در کسب و کار اینترنتی خود تعریف کنید .

به عنوان مثال اگر یک وب سایت آموزشی در زمینه موفقیت راه اندازی کردید محصولات را در این باره در نظر بگیرید و درون سایتتان قرار دهید , شروع به تولید محتوا برای وب سایت خود کنید , برای برندسازی برنامه در نظر بگیرید و خدمات و محصولات تان را به کاربران معرفی کنید.

شما باید یک هدف گذاری جامع و تخصصی در زمینه کسب و کار اینترنتی خود انجام دهید .

شاید در ابتدای را چون بازدید و درآمدی ندارید کمی برایتان سخت و دشوار باشد اما باور کنید روش موفقیت در کسب و کارهای اینترنتی اینگونه است.

یعنی شما باید برای هر پله و مرحله ای از کسب و کار اینترنتی خود هدف گذاری کنید تا به مرحله و پله بعدی برسید و این را باور کنید که هیچ چیز غیرممکن نیست .

در راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود تلاش کنید , پشتکار داشته باشید و هیچگاه متوقف نشوید.

برای مرحله به مرحله پیش رفتن کسب و کار خود یک پلن داشته باشید به عنوان مثال سه ماه اول روزی یک مقاله برای وب سایت آموزشی خود تولید کنید و در سه ماه بعدی به فکر تولید محصولات آموزشی باشید.

مرحله دوم یکی از مهمترین مراحل در راه اندازی کسب و کار اینترنتی می باشد که خیلی از افراد آن غافل می شوند.

۳- بررسی و آنالیز بازار (برسی رقبا)

بررسی کردن بازار یکی از مراحل اختصاصی راه اندازی کسب و کار اینترنتی می باشد. در این مرحله شما باید بدانید که طرحی که برای کسب و کار خود ریخته ای چه جایگاهی در اینترنت دارد.

اولین و ابتدایی ترین کار برای آنالیز و بررسی بازار این است که وارد گوگل شوید و کلمه کلیدی اصلی خود همان حوزه فعالیت تان را در گوگل جستجو کنید تا رقیبان و وضع بازار را بتوانید تحلیل کنید .

اولین قدم برای بررسی و آنالیز وب سایت این است که رقبای خودتان را به صورت کامل و جامعه پیدا کنید برای این کار همانطور که گفتیم بهتر است عبارات اصلی کسب و کارتان را در گوگل سرچ کنید.

به عنوان مثال اگر من در زمینه بدنسازی یک وب سایت آموزشی راه اندازی کردم عبارت های مثل ” بدنسازی” , ” بدنسازی در منزل” , ” آموزش بدنسازی” و… را درون گوگل سرچ میکند و وب سایت هایی که در نتایج گوگل به نمایش نشان داده می شوند رقبای من هستند .

بعد از آن که این وب سایت ها را پیدا کردید بهترین راه این است آنها را به صورت کامل و جامع مورد بررسی قرار دهید .

باید مطالب , مقالات , محصولات و خدمات و… آنها را به طور کامل بررسی کنید .

 ۴- بالا بردن مهارت و تخصص فردی خود

بعد از آنکه برای کسب و کار آنلاین خود هدف گذاری کردید و رقبا را شناختی حالا باید مهارت و تخصص فردی خود را افزایش دهید.

باید به این نکته توجه کنید که آیا برای پیروزی بر رقبا تسلط کامل را دارید و در زمینه و تخصص خود حرفه ای شده اید یا نه .

این اگر در زمینه و کار خود حرفه ای نشده اید و نمی تواند آموزش و خدمات باکیفیتی را به مخاطبان خود ارائه دهید یکی از این نقطه ضعف های شماست .

دلیل اصلی اینکه خیلی از افراد در زمینه کسب و کار اینترنتی خود موفق نمی شوند این است که خدمات و محصولات باکیفیتی را به مخاطبان خود ارائه نمی‌دهند , و همین مورد باعث شده است که آنها در زمینه کسب و کار خود رشد نکنند .

در این مرحله از نکات اندازی کسب و کار اینترنتی باید دانش و مهارت خودتان را افزایش دهید تا به سطح حرفه ای فعالیت خود برسیم .

روش های زیادی برای بالا بردن اطلاعات فردی خودتان وجود دارد مطالعه کتاب ها , دیدن ویدیو و فیلم , شرکت در دوره ها , مطالعه و خواندن مقالات و …

شما وقتی در حوزه فعالیت خود به یک متخصص تبدیل شوید میتوانید آموزش و خدمات باکیفیتی را به کاربران خود ارائه دهید .

یک نکته بسیار مهم بسیار مهم برای افرادی که میخواهند در زمینه و حوزه فعالیت خود متخصص شوند استفاده از اینترنت می باشد .

با توجه به غنی بودن اینترنت شما می توانید بدون آشنایی پس زمینه ای به یک متخصص حرفه ای تبدیل شوید . مقالات و کتابهای بسیار زیادی در اینترنت وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید .

۵- کسب اطلاعات بیشتر مورد پیش نیازها

علاوه بر اینکه شما باید در زمینه ای تخصص و مهارت خود اطلاعات بیشتری جمع آوری کنید , باید به فکر کسب اطلاعات بیشتر در مورد پیش نیاز ها باشید .

برای شروع و راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی باید مواردی مثل هاست , دامین , سرور , سئو و بهینه سازی وب سایت , طراحی سایت با وردپرس و … اطلاعات داشته باشید .

این موارد برای شروع یک کسب و کار اینترنتی الزامیست و باید آنها را یاد بگیرید.

البته یادگیری تمام این موارد کار سخت و پیچیده نیست و شما در کمتر از یکی دو روز می‌توانید به این موارد مسلط شوید .

۶- برای کسب و کار اینترنتی خود برنامه ریزی داشته باشید

قبل از استارت نهایی برای کسب و کار اینترنتی خود باید یک برنامه ریزی جامع در نظر بگیرید . شما باید برنامه ریزی کنید و طبق آن برنامه ریزی کسب و کارتان را رشد دهید .

برنامه ریزی به طور کامل با هدف گذاری متفاوت است , در برنامه ریزی شما باید لیست کارهای روزانه , هفتگی و ماهانه خودتان را مشخص کنید.

اما در هدف گذاری شما اهدافتان را مشخص می کنید به سمت آنها حرکت می‌کنید .

برنامه ریزی یک کسب و کار بسیار مهم است و اگر رعایت نکنید بازده خوبی از کسب و کارتان خواهید گرفت.

شباهتی که به این هدف گذاری و برنامه ریزی یک کسب و کار اینترنتی وجود دارد این است که باید به صورت مرحله به مرحله با بازه زمانی کوتاهی انجام شود .

برای کسب و کارتان درست برنامه‌ریزی کنید چون این برنامه ریزی است که باعث می‌شود شما در کسب و کار خود موفق شوید.

هرچه چه برنامه‌تان فشرده تر باشد راحت تر رشد میکند .

 ۷- توسعه و پیشرفت کسب و کار اینترنتی خود

یکی دیگر از نکات مهم راه اندازی کسب و کار اینترنتی که خیلی آن را توصیه می کنم , توسعه و پیشرفت کسب و کار خود می باشد.

برای موفقیت در کسب و کار اینترنتی فقط داشتن یک ایده و طرح خاص مناسب نیست و شما باید آن را به خوبی پیاده سازی کنید .

ایده های تکراری تاکنون او بارها و بارها توسط افراد ‌اندازی شده‌اند و فیدبک خوبی هم داشته اند .

با توجه به اینکه ایده های تکراری در اینترنت زیاد راه اندازی می شوند برخی از آنها به موفقیت می رسند دلیل این است که توانستن آن ایده را توسعه و پیشرفت دهند .

وقتی کسب و کار اینترنتی را برای خودتان راه اندازی می کنید اگر آن را توسعه ندهید درصد موفقیت شما به شدت کاهش پیدا خواهد کرد .

توسعه کسب و کار اینترنتی شامل تولید محتوا منظم , ارائه و محصولات جدید برگزاری رویداد ها و کلاس های آنلاین و… می باشد .

شما باید یک بازه زمانی مشخص برای کسب و کارتان در نظر بگیرید و آن را توسعه بدهید . پیشنهاد می کنم حتما برای توسعه کسب و کار اینترنتی خود برنامه ریزی کنید .

جمع بندی

  • در این مطلب شما را با نکات مهم در راه اندازی کسب و کار اینترنتی آشنا کردیم .
  •  برای آنکه بتوانید یک کسب و کار اینترنتی موفق را راه اندازی کنید باید یک ایده مناسب انتخاب کنید .
  •  ایده ای که انتخاب می کنید می‌توانند متناسب با تخصصتان باشد .
  • هدف گذاری یکی از نکات بسیار مهم در راه اندازی کسب و کار آنلاین است . هدف گذاری کنید و مشخص کنید که قرار است چه خدمات و محصولاتی را به کاربرانتان ارائه بدهید .
  • بعد از هدف گذاری باید بازار هدف خودتان را بشناسید و رقیبانتان را به طور کامل بررسی کنید .
  • ارائه خدمات و محصولات با کیفیت یکی از ملاکهای مهم در راه اندازی کسب و کار آنلاین می باشد . شما باید خدمات و محصولات با کیفیتی به کاربرانتان ارائه بدهید .

منبع: آکادمی سبز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =